Yeni Yıla Günler Kala Emeklileri Heyecanlandıran Gelişme: Bankalar Promosyon Ücretlerine Zam Yapacak

Türkiye’de emekli maaşları yılda 2 kere değiştiriliyor olsa da, birçok banka emekli promosyon kampanyalarında 2023 yılının ilk aylarında sunduğu teklif etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda cazip miktarlara denk gelen promosyonlar, artan enflasyon karşısında günden güne erirken, milyonlarca emekli zamlanan maaşlarının ardından yeni bir promosyon kampanyası bekliyor.

2023 yılı itibarıyla sayıları 15 milyonu aşan ve Türkiye’nin en kalabalık sosyal grubunu oluşturan emekli vatandaşlar, özel bankaların da bir numaralı hedefi durumunda.

Maaş müşterisi sayısını yükseltmek isteyen bankalar, en güvenilir müşteri profilini çizen emeklileri kapmak için adeta birbirleriyle yarışa girerken, bu yarışta en belirleyici faktörlerin başında promosyon kampanyaları geliyor.

Yüksek promosyon veren bankalar milyonlarca emeklinin ilk tercihi olurken, bir süredir sessizliğini koruyan promosyon kampanyaları 2024 yılı itibarıyla yeniden rüzgarı arkasına alacak.

31 ARALIK İTİBARIYLA PROMOSYON KAMPANYALARI SON BULUYOR

Bankaların büyük bir bölümü, internet siteleri aracılığıyla duyurdukları kampanya detaylarında 31 Aralık 2023 itibarıyla güncel başvuruların sonlanacağını aktarırken, SGK uzmanları 1 Ocak 2024 itibarıyla promosyon ücretlerinde önemli bir artışın muhtemel olduğunu hatırlattı.

Geçmiş dönemde ödenen promosyon tutarını, alınan emekli maaşına göre belirleyen bankalar, üst ödeme limiti için 10 bin lira sınırını belirlemişti.

YENİ PROMOSYONLAR ŞİMDİDEN AÇIKLANMAYA BAŞLADI

2023 yılına 5 bin 500 lira olarak başlayan asgari emekli aylığı, mart ayında 7 bin 500 liraya yükselirken, yılbaşında yapılacak yeni artışla birlikte 10 bin lirayı geçmiş olacak. Bir başka deyişle bankaların yıllardır sürdürdüğü ‘maaşa göre promosyon’ sistemi tek ödeme haline dönüşecek.

Bu durumun önüne geçmek isteyen bankaların, yeni maaşlar karşısında düşük seviyelerde kalacak promosyon tutarlarına zam yapması beklenirken, birçok özel banka yeni kampanya ücretlerini aralık ayı itibarıyla emekli müşterilerine duyurmaya başladı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın aralarında bulunduğu kamu bankaları, ödenecek promosyon tutarını yalnızca SGK tarafından belirlenen miktara eşitlerken, özel bankalar rekabeti artırabilmek adına ücretlerde art arda güncellemeye gidiyor.

HANGİ BANKA EMEKLİYE NE KADAR PROMOSYON ÖDÜYOR?

10 bin TL ve üzerinde maaş alanlar için promosyon miktarını 12 bin liraya çeken Akbank, maaşını 3 yıl boyunca başka bankaya taşımayacağına söz veren emeklilere ilaveten 2 bin lira da chip-para fırtası sunacak. Böylece ödenecek promosyon tutarı 12 bin liraya ulaşacak.

Akbank’ın yanı sıra ING Bank da benzer bir kampanyaya giderek, promosyon miktarını 12 bin 500 liraya yükseltti. Türkiye’nin en büyük özel bankası olan Türkiye İş Bankası ise 2023 yılının başından bu yana promosyon tutarlarında bir değişikliğe gitmedi. İş Bankası’nın ardından Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası olan Garanti BBVA ise emekli müşterilerine 8 bin 500 liralık promosyon ödemesi gerçekleştirmekte.

Müşteriler, yapılacak yeni zamla birlikte kampanya tutarlarının da değişiklik göstermesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x