Patronların, çalışanlarını işe alırken dikkat ettiği kriterler… Bir patron çalışanlarından ne ister ve bekler?

1. İletişim becerileri

Hemen hemen her işte iletişim becerilerine ihtiyaç var, bu bir sır değil. İşverenler, kendilerinden istenenleri başarılı bir şekilde yorumlayabilen ve başkalarıyla etkili bir şekilde iletişim kurabilen ekip üyeleri ister. Özgeçmişinize dahil etmeniz gereken yaygın iletişim becerileri arasında yazma, konuşma, dinleme ve müzakere olmalı.

2. Liderlik becerileri

Liderlik becerileri, birçok işverenin adaylarda aradığı ve kariyerinizin her seviyesinde yardımcı olabilecek sosyal becerilerden biri Bir ekibi yönetmekten bir projeye liderlik rolüyle katkıda bulunmaya kadar liderlik becerileri, başkalarını motive etmenize ve görevlerin derhal tamamlanmasını sağlamanıza yardımcı olur. Özgeçmişinize koyacağınız ortak liderlik becerileri arasında aktif dinleme, güvenilirlik, geri bildirim verme ve alma yeteneği ve sabır olmalı.

3. Takım çalışması becerileri

Ekip çalışması becerileri, bir organizasyonun parçası olan veya günlük operasyonlarında diğer bireylerle birlikte çalışan herhangi bir çalışan için önemli bir değer. İş unvanınız veya sektörünüz ne olursa olsun, birçok işveren, açık bir pozisyon için başvuru sahiplerini incelerken ekip çalışması becerilerinin bir zorunluluk olduğunu düşünüyor. Vurgulanacak ekip çalışması becerileri örnekleri arasında işbirliği, dürüstlük, iletişim ve sorumluluk yer alıyor.

4. Kişilerarası beceriler

Kişilerarası beceriler, başkalarıyla etkileşime girmenize ve rahat çalışmanıza olanak tanıyan beceriler. Doğrudan müşterilerle çalışmanızı gerektiren bir konumda olmasanız bile, muhtemelen iş arkadaşlarınız ve yöneticilerinizle birlikte çalışmanız gerekir, bu da kişilerarası becerileri önemli kılar. Bu beceriler ilişkiler kurmanıza, etkili bir şekilde iletişim kurmanıza ve durumları uygun bir şekilde ele almanıza olanak tanır. İşverenlerin aradığı kişilerarası beceriler arasında motivasyon, esneklik ve empati yer alıyor.

5. Öğrenme/uyum sağlama becerileri

Öğrenme becerileri, yeni şeyler öğrenmenizi ve işyerinde değişen durumlara uyum sağlamanızı sağlayan beceriler. Sürekli değişen iş yeri ve işverenlerin yeni girişimler uygulayarak rekabetçi kalma ihtiyacı göz önüne alındığında bu özellikle önemli. İyi öğrenme ve uyum sağlama becerilerine sahip olmak sizi diğer adaylardan ayırabilir ve işverenlere öğrenme ve gerektiğinde değişme isteğinizi gösterebilir. Öğrenme becerilerine örnek olarak işbirliği, iletişim ve eleştirel düşünme verilebilir.

6. Öz yönetim becerileri

Öz yönetim becerileri, zamanınızı yönetmenize ve işyerinde mümkün olduğunca üretken olmanıza olanak tanıyan beceriler. Bu beceriler, görevleri etkili bir şekilde önceliklendirmenizi, mesleki gelişiminize odaklanmanızı ve bir bütün olarak kuruluşunuza katkıda bulunmanızı sağlar. Özgeçmişinize dahil etmeniz gereken iyi öz yönetim becerileri arasında zaman yönetimi, organizasyon ve öz motivasyon yer alıyor.

7. Organizasyon becerileri

Organizasyon becerileri bir çalışanın üretkenliği, zaman yönetimi ve hedefe ulaşması için gerekli. Herhangi bir profesyonel pozisyonda faydalıdır ve işverenler tarafından oldukça aranır. Özellikle önemli olan organizasyonel beceriler arasında planlama, eleştirel düşünme, detaylara dikkat ve çatışma yönetimi yer alır.

8. Bilgisayar becerileri

Neredeyse her meslek, belirli bir kapasitede bilgisayar kullanımını gerektirir. Bu nedenle, bu beceri setini özgeçmişinize dahil etmek, işverenlere en azından bilgisayar temellerine aşina olduğunuzu göstermek için gerekli. Başvurduğunuz iş daha ileri düzeyde bilgisayar becerileri gerektiriyorsa, eğer bunlara sahipseniz özgeçmişinizde bunları da vurguladığınızdan emin olun. Vurgulanması gereken bilgisayar becerileri arasında kelime işlem, elektronik tablolar, sosyal medya, veri görselleştirme ve e-posta iletişimini kullanabilme yer alıyor.

9. Problem çözme becerileri

Problem çözme becerileri, işyerindeki zorlu durumları verimli ve olumlu bir şekilde yönetme yeteneğini ifade eder. Bu, özellikle büyük bir kuruluşta veya bir ekibin parçası olarak çalışan çalışanlar için önemli, ancak bunlar neredeyse tüm meslekler için genellikle temel beceriler olarak kabul edilir.

10. Açık fikirlilik

Açık fikirlilik, yeni bir pozisyona giren herkes için önemli bir beceri. Daha önceki bir şirkette aynı pozisyonda çalışmış olsanız bile, yeni çalıştığınız şirkette işler farklı olabilir. Açık fikirli olmak Görevlerinizi yerine getirmenin yeni bir yolunu öğrenmek ve yeni şeyler öğrenmeye ve denemeye istekli olmak, iş adayları için elzem.

11. Güçlü iş ahlakı

Güçlü bir iş ahlakı, iş başvurusunda bulunurken vurgulanması gereken bir başka kritik beceri. İşverenler, güvenebilecekleri çalışanların, mikro yönetime gerek kalmadan görevlerini yerine getirmelerini ve son teslim tarihlerine uymalarını ister. Mükemmel bir iş ahlakına sahip olmak, kimse sizidüzenli olarak kontrol etmese bile görevlerinizi tamamlayabilmenizi ve işinizi etkili bir şekilde yönetebilmenizi sağlar.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir