İşte Bu Yüzden İnternete Para Ödüyorsunuz: Tarayıcı Verimliliğinizi Arşa Çıkaracak En İyi 15 Chrome Eklentisi

Günümüz dijital dünyasında internet tarayıcıları internet kullanımı için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Ancak çoğu kişi, kullandığı tarayıcılarından oldukça düşük bir verim alarak, araştırmaları ve gezintileri için saatler harcıyor. Bugün, neredeyse her Google Chrome kullanıcısı adına hayat kurtarıcı özelliklere sahip olan, kullanışlı, verimli ve ücretsiz eklentilerini sizler için derledik.

1. Clipboard History Pro

Listemizin ilk sırasında neredeyse hepimizin günlük bilgisayar kullanımımızda en sık kullandığı kopyala-yapıştır komutunu farkı bir boyuta taşıyan Clipboard History Pro yer alıyor. Söz konusu eklenti, kısa süre içerisinde birçok metini kopyalaması gereken kullanıcılar için bir pano görevi görüyor ve daha öncesinde kopyaladığınız tüm yazıları kullanıcılar silene kadar koruyor.

2. Unpaywall

Sırada özellikle öğrenci ve akademik kariyer yapan kullanıcıların hemen kullanmaya başlamasını gerektiğimiz Unpaywall var. Yeni Chrome uzantısı, kullanıcıların bulduğu, ancak ücretli veya sahte olabilecek makalelerin yasal ve ücretsiz versiyonunu saniyeler içinde buluyor.

3. uBlock Origin

Birçok internet kullanıcısının baş belası olan web sitesi reklamları, gün geçtikçe daha da çekilmez hale geliyor. Neyse ki, uBlock Origin var. Söz konusu ekelnti, özellikle diğer reklam engelleyicilere karşı çok daha başarılı ve kusursuz çalışıyor. Buna ek olarak, kullanıcıların web sitesinde görmek istemediği diğer alanları da kolaylıkla ortadan kaldırıyor. Eklentinin oldukça basit ve yardımcı arayüzü de cabası.

4. Lightshot

5. Glasp

6. Bitwarden

7. ColorZilla

Yılların eskitemediği Chrome eklentisi ColotZilla da listemizdeki uzantılar arasında yer alıyor. Özellikle tasarımcıların en büyük yardımcılarından biri olan ColorZilla, herhangi bir web sitesinde bulunan bir rengin renk koduna ve ulaşmanızı sağlıyor.

8. Youtube Shorts Block

Geçtiğimiz yıl ünlü video izleme platformu Youtube’a Tiktok’tan esinlenerek getirilen Shorts isimli kısa süreli içerikler, bazı kullanıcıları kendisine bağımlı etmiş durumdayken, bazı kullanıcıları Youtube’dan soğutmuş durumda. Özellikle platformda odağını kaybetmemek isteyen kullanıcılar için gelen Youtube Shorts Block eklentisi, adından da anlayacağınız üzere Shorts bölümünü ortadan kaldırıyor.

9. Save to Pocket

Listemizin bir diğer üyesi Save to Pocket, internete ulaşamadığınız anlarda sizin için önem taşıyan makale, yazı veya bloglara kolaylıkla erişmeniz için onları kaydediyor.

10. Copy All urls

Birçok tarayıcı kullanıcısı, daha öncesinde ziyaret ettiği toplu web sitelerini kaydetmiyor ve ilerleyen zamanlarda sayfalara tekrardan girmekj istediklerinde oldukça karmaşık halde olan web sitesi geçmişine başvurmak zorunda kalıyor. Copy All urls isimli eklenti, uzun soluklu araştırmalar, alışverişler ve diğer tüm gezintilerde girdiğiniz sayfaların urlsini toplu bir şekilde kaydediyor ve gezintinize tekrardan devam etmek istediğinizde tüm web sitelerini saniyeler içinde önünüze sunuyor.

11. Monica

12. Deepl

Çeviri listemizde de bahsettiğimiz yapay zeka destekli Deepl, sahip olduğu Chrome uzantısı ile hangi sayfada olursanız olun, çoğu metin içeriğini diğer çeviri uygulamalarından kat kat daha tutarlı bir şekilde tercüme edebiliyor ve insan sesine benzeyen sesli asistanı ile metinleri istediğiniz dilde seslendirebiliyor.

13. Todoist

Son zamanlarda popülerleşen Todoist uzantısı da kullanıcılara büyük verimlilik kazandıracak eklentiler arasında yer alıyor. Çoğu görev ve not tutma uygulamasının aksine Chrome ile beraber çalışan uzantı, kullanıcıların web sitelerini görev olarak olarak atayabilmesini, aklına gelen işlerini anında kaydedebilmesini, ve görevlerini öncelik sırasına göre düzenlemesini sağlıyor.

14. Google Drive’a Kaydet

Tüm Google kullanıcılarının bulut tabanlı yedekleme sistemi olan Drive, öğrencilerin, çalışanların ve geçmiş bilgilerini depolayanlar için vazgeçilmez konumda. Ancak bu onun kullanımının kolay olduğunu söylemek için yeterli değil. ‘Google Drive’a Kaydet’ isimli onaylanmış Chrome uzantısı, internetteki herhangi bir içeriği Drive doyasınıza kaydetmenizi saniyelere indirerek kullanıcıları büyük bir yükten kurtarıyor.

15. Extension Manager

Geldik listemizin sonuna. ‘E birçok şey önerdiniz, biz bunların hepsini nasıl kontrol edeceğiz?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin bunun için de bir eklentimiz var. Extension Manager, kullandığınız eklentileri Chrome ayarlarına gitmeden, oldukça basit ve anlaşılır bir arayüz ile düzenlemenize, açıp kapatmanıza veya kaldırmanıza imkan tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir